Obóz koncentracyjny w Sachsenburg

Sachsenburgów jest całe mnóstwo – od Austrii, przez Turyngię po Saksonię.  Ten Sachsenburg, o którym tutaj mowa leży koło Chemnitz. Ładnie położone nad rzeką Zschopau, zaraz przy autostradzie A4 (zjazd AS 72 – Frankenberg – WARTO ZJECHAĆ!) – jako część miasta Frankenberg (Sa.) z widocznym z daleka zamkiem zbudowanym w 1488 roku. Wraz z zamkiem Albrechtsburg w Miśni, zamek w Sachsenburgu uważany jest za jeden z niewielu przykładów całkowicie zachowanego zamku mieszkalnego. Niestety zamek jest zamknięty dla zwiedzających(remont i brak pomysłu na jego wykorzystanie).

Ale nie (tylko) z tego powodu miejsce to jest ważne i ciekawe…

W Sachsenburgu działał od 1933 roku obóz koncentracyjny. Jest on niestety mało znany, a szkoda, bo był on jednym z pierwszych, które powstały po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera i NSDAP w III Rzeszy. Jest mniejszy i mniej znany niż późniejsze obozy koncentracyjne, takie jak Buchenwald czy Sachsenhausen, ale miał wpływ na powstanie kolejnych obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Tutaj rozpoczął się narodowosocjalistyczny terror ucisku, nieludzkiego traktowania i tortur.


W wielu miejscach SA wykorzystywało do organizacji obozów po prostu puste sale gimnastyczne, budynki klubowe, fabryki czy zamki. Jeden z pierwszych obozów w Saksonii powstał 8 marca 1933 roku w gimnazjum w Plaue koło Flöha. Większe i bardziej znane obozy w Saksonii znajdowały się w Sachsenburgu, Hohnstein, Colditz i Osterstein. Historia obozu koncentracyjnego w Sachsenburgu ma ogromne znaczenie dla Chemnitz i późniejszych wydarzeń w całej Europie. Działał do lipca 1937 roku i w znacznym stopniu przyczynił się do stabilizacji władzy narodowych socjalistów.

Więzieni tu byli przeciwnicy polityczni, tacy jak socjaldemokraci, związkowcy i komuniści. Opracowano tu środki karne, takie jak bicie pałką, które kontynuowano później w innych obozach koncentracyjnych, a strażnicy i komendanci tworzyli też w Sachsenburgu podstawy swoich „karier” w systemie obozów koncentracyjnych.

Ciekawostką współczesną jest zachowana pieśń z tego obozu „Tausend Kameraden Mann an Mann” (Tysiąc towarzyszy, człowiek człowiekowi), zwana również „Pieśnią Sachsenburga”, napisana przez więźniów, została przekazana z czasów obozu koncentracyjnego. Tutaj ta pieśń…

Obecnie znajduje się tutaj godne polecenia małe miejsce pamięci i dokumentacji z ciekawą wystawą, pomnik i dobrze opisany teren dawnego obozu. Całość można zwiedzić w niecałą godzinę.

WARTO!

Strona internetowa miejsca pamięci: https://gedenkstaette-sachsenburg.de

(Fot. RR, 2022)

Dodaj komentarz